Pokud mluvíme o izolaci domu, jako je například izolace domu Ostrava, pak máme nejčastěji na mysli jeho zateplení. To ostatně spočívá v přidání izolační vrstvy na fasádu, která zabrání v zimě úniku tepla. Tím se sníží náklady na vytápění. Není tedy divu, že o této možnosti v dnešní době uvažuje stále více lidí. Mnozí si však neuvědomují, že toto nemusí být až tak výhodný krok, jak se může zdát.
V první řadě je otázkou, o kolik se tyto náklady skutečně sníží. Nesmíme totiž zapomínat, že zateplený dům je nutné mnohem častěji větrat, a to především v zimě. To však znamená ochlazení místnosti, kdy topení následně musí pracovat více, aby ji opět vytopilo. To samozřejmě není zrovna ekonomicky výhodné.
Jistě, větrat nemusíme, avšak v takovém případě si zaděláváme na ještě větší problémy. V důsledku prakticky neexistující výměny vzduchu mezi vnitřkem a vnějškem se uvnitř drží veškerá vlhkost, která se zde nastřádá, ať už od vaření, koupání či dalších činností. A vzhledem k tomu, že ji v zimě nic nebude odvádět ven, usadí se ve stěnách, kde se můžou začít tvořit plísně. Ty pak představují skutečně vážný problém, jehož řešení je finančně náročné.
Nutné je také zmínit fakt, že bez větrání zde bude mnohem dříve vydýchaný vzduch. A o tom, že ten není zrovna příjemný, ví asi každý. Navíc může způsobovat problémy, jako ospalost či zpomalení reakcí, které mohou vést k problémům. Vždyť kolik příběhů už bylo o požárech či jiných nehodách, které vznikly proto, že člověk usnul u vaření?
Navíc je nutné si přiznat, že alespoň v našich končinách jsou kvůli globálním změnám klimatu zimy stále mírnější. To znamená, že není potřeba tolik topit i bez zateplování, takže energii šetříme i tak. Je pak tedy otázkou, jak velké úspory nám to skutečně přinese.
I proto je dobré takovýto krok vždy velmi dobře promyslet. Vzít jej zpět totiž není vůbec jednoduché.