Nejčastěji využívanými měřidly ve strojírenství jsou posuvná měřítka tzv. šuplery. Seznamují se s nimi již učni a studenti středních odborných škol a lze s nimi s poměrně velkou přesností měřit většinu strojírenských výrobků. Dalším velmi rozšířeným měřidlem je mikrometr. Jedná se o přesnější měřidlo, využívané ve specifických strojírenských provozech, tam, kde je kladen důraz na velmi přesné obrábění, a kde jsou rozměrové tolerance udávány v tisícinách milimetru.

posuvné měřítko

Ve velkosériové výrobě se poměrně často setkáme s pasametry, jsou to poměrová měřidla, na nichž se nastaví požadovaný rozměr, a kontroluje se u obrobků pouze odchylka, zda je v toleranci, či nikoli. Pasametry značně urychlují proces kontroly a měření u velkých sérií obrábění. Značný význam mají ve strojírenství i dutinoměry neboli subita, jimiž lze velmi přesně změřit rozměry kruhových (válcových) či kuželových otvorů a také zápichů nebo různých vnitřních dutin a drážek. Pro laboratorní velmi přesná měření a pro nastavování měřidel (kalibraci) slouží speciální výrobky, takzvané Johansonky neboli Koncové měrky. Johansonky mohou měřit s přesností až na desetitisícinu milimetru.

strojírenský výrobek

Neměli bychom také zapomenout na sinusová pravítka https://www.i-nastroje.cz/Sinusova-pravitka-c11_432_2.htm. Toto je jedno z nejméně známých měřidel, s nímž se laická veřejnost takříkajíc nikdy v životě nesetká, pokud se vysloveně nejedná o strojaře. Sinusovými pravítky se měří úhly u kuželových obrobků, anebo úkos u rovných obrobků, a to nepřímou metodou pomocí výpočtu, v němž figuruje sinus úhlu alfa. Sinusové pravítko sestává z velmi přesně zhotovené základní desky, na níž jsou umístěné dva válečky, z nichž jeden je pak podkládán speciálními kovovými měrkami. Toto je nejpřesnější způsob, jak změřit úhel u kuželových částí, v podstatě nemáme jinou možnost, jakým způsobem úhly měřit, a to ani vizuálně, ani žádnými přímými dotekovými měřidly.

Profile Picture for